Prasówka europejska 28.04-5.05

poniedziałek, 5 Maj, 2014 @ 22:55

Prasówka Europejska

28 kwietnia – 5 maja 2014

Poniżej prezentujemy przegląd prasy europejskiej z ostatniego tygodnia. W aplikacji znajdują się odnośniki do oryginalnych artykułów, natomiast pod nimi ich krótkie streszczenia po polsku.

Zachęcamy do subskrybowania Prasówki za pomocą przycisku share w aplikacji lub subskrypcji newslettera w kolumnie po prawej stronie.

Schroeder ośmieszył niemiecką politykę zagraniczną – pisze der
Spiegel

Spiegel Online

29 kwietnia 2014

W apogeum ukraińskiego impasu były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder świętował swoje 70. urodziny w rosyjskim Sankt Petersburgu wraz ze swym serdecznym przyjacielem, prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Spiegel nazywa to błędem, ośmieszaniem i sabotowaniem polityki zagranicznej niemieckiego rządu, którego koalicjantem jest rodzima partia Schroedera – SPD. Zresztą nie tylko były kanclerz serdecznie ściskał się z Putinem. Na przyjęciu obecny był także inny prominenty polityk SPD, Erwin Sellering, premier landu Meklemburgia Przedpomorze.

W tym trudnym czasie należałoby oczekiwać od byłego kanclerza – pisze dziennik – wspierania polityki zagranicznej swego rządu a nie jej sabotowania i ośmieszania. To nie moment na serdeczne uściski z Putinem, bo akurat Zachód i Niemcy nie o serdecznościach myślą, lecz o sankcjach, które miałyby na celu powstrzymanie Putina od wywołania wojny. Lepiej byłoby, gdyby Schroeder swoją przyjaźnią do Putina przemówił mu do rozsądku – konkluduje Spiegel.

 

Rzetelni sowietolodzy pilnie potrzebni

Zeit Online

29 kwietnia 2014

Nadaremno, jak pisze die Zeit, szukać dziś w Brukseli i w całej UE think-tanków zajmujących się Rosją. Jednym z nielicznych dużych instytutów analizujących politykę rosyjską jest polskie Centrum Studiów Wschodnich, ale nie może ono sobie pozwolić na ekspozyturę w Brukseli. Oczywiście, w mediach nie brakuje „znawców Rosji”. Ich groteskowy poziom odzwierciedla jeden z francuskich profesorów. W marcu, kiedy Rosja anektowała Krym, domagał się, by Europa zrezygnowała ze współpracy z USA i kształtowała politykę wspólnie z Rosją. Ostatnio w kwestii wiedzy nt. polityki Kremla nie popisał się J.C.Juncker, który indagowany w wywiadzie przez dziennikarza Gazety Wyborczej o sprawy rosyjskiej polityki po prostu się obraził i przerwał wywiad.

Bez fachowego wsparcia politykom europejskim pozostają jedynie frazesy o „potrzebie deeskalacji”. Dlatego pod egidą UE powinno powstać europejskie centrum eksperckie, które powinno zajmować się gruntownie  Rosją i innym wschodnimi sąsiadami i które będzie potrafiło w każdej chwili udzielić stosownych rad europejskim politykom. Wówczas UE lepiej by rozumiała co się dzieje na samym Kremlu, jak i w rosyjskim społeczeństwie.
Polityka Rosji stała się niebezpieczna zarówno dla Europy jak i świata, trzeba z powrotem wrócić do sprawdzonej metody kwerendy o wrogu. Najwyższy czas odświeżyć i wdrożyć naukę/wiedzę o… Związku Sowieckim – konkluduje niemiecki dziennik.

Autor:
Kategorie: Aktualności, Prasówka Europejska
Tags: , ,

1 Comment to "Prasówka europejska 28.04-5.05" dodaj komentarz
ブランドコピー安心
7 września 2018 at 16:49

I enjoy what you guys tend to be up too. Such clever work and coverage! Keep up the good works guys I’ve you guys to my blogroll.

Odpowiedz