Pociąg z Europy na Ukrainę powinien przyjechać punktualnie

czwartek, 3 Kwiecień, 2014 @ 11:07

”Parlament Europejski po decyzji, która została już podjęta przez Radę i Komisję, nie powinien tworzyć nowych barier, ” powiedział europoseł Paweł Kowal w trakcie wczorajszej debaty nad sprawozdaniem dot. wspólnego rozporządzenia PE i Rady w sprawie obniżenia lub zniesienia ceł na towary pochodzące z Ukrainy.

Kowal podkreślił, że kwestie, które podnoszone są przez partie polityczne na lewicy w zgłoszonych przez nie poprawkach, znajdują się w preambule do umowy stowarzyszeniowej podpisanej również przez stronę Ukraińską i ocenił, że propozycje te, ”służą tylko opóźnieniu procedury. A nasz cel jest odwrotny: żeby pokazać, że tym razem jesteśmy w stanie wyprzedzić Putina. Żeby się nie okazało, że kolejny raz za późno przyjeżdżamy ze swoimi europejskimi wartościami, w tym wypadku z bardzo ważną sprawą – ze zniesieniem cel; żeby pokazać, że Ukraina ma szanse być w pełni na wspólnym europejskim runku w przyszłości. Dzisiaj to jest tylko gest, ale jakże ważny dla tych, którzy eksportują i którzy będą mogli zaoszczędzić. Mamy okazję wyprzedzić jeden raz Putina i zareagować tak jak trzeba, ” powiedział.

Podsumowując, Kowal jednoznacznie określił stanowisko grupy EKR w tej sprawie: ”Ukraińcy, ci z Majdanu, i ci, którzy patrzyli na Majdan w telewizji czekają na pociąg z Europy – żeby chociaż jeden w historii przyjechał punktualnie. I my zdecydowanie zamierzamy im w tym pomóc.”

Europoseł Paweł Kowal w ubiegłym tygodniu przewodził Komisji Współpracy Parlamentarnej Unia Europejska – Ukraina, podczas której zapewnił, że zrobi wszystko, aby Parlament Europejski jak najszybciej poparł ułatwienia handlowe dla Ukrainy oraz uruchomił pomoc makro-finansową dla  Ukrainy.

Autor:
Kategorie: Aktualności, Parlament Europejski
Tags: , , , ,

Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!
Odpowiedz