Czas na polsko-ukraińsko-litewską brygadę wojskową!

niedziela, 16 Marzec, 2014 @ 18:25

Dziś o godz. 11 pod pomnikiem Marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Pawła Kowala w sprawie polsko-ukraińsko-litewskiej jednostki wojskowej. - Czas przejść od słów do czynów. Polsko polsko-ukraińsko-litewska brygada powinna zacząć funkcjonować w najbliższych miesiącach - powiedział europoseł.

Treść apelu:

Od 2007 roku między Polską, Litwą i Ukrainą toczone są rozmowy o utworzeniu wspólnej jednostki wojskowej. Przesuwane są kolejne terminy jej sformowania, a dzisiaj widzimy, jak ważna dla naszego bezpieczeństwa jest współpraca wojskowa z sąsiadami. Dlatego apeluję do Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych RP o wykorzystanie obecnego poparcia społecznego i przyspieszenie działań związanych z formowaniem brygady polsko-litewsko-ukraińskiej.

W zeszłym roku zakończono formalną część przygotowań do utworzenia LITPOLUKRBRIG, ale jak na razie istnieje ona tylko na papierze. Dzisiaj widzimy, że sprawne funkcjonowanie wspólnej brygady jest absolutnie niezbędne. Dwa tygodnie temu w siedzibie NATO w Brukseli ukraiński wiceminister obrony narodowej zapewniał, że jego kraj jest gotowy do wypełnienia wszystkich postanowień dotyczących sformowania wspólnej brygady. Dlatego kujmy żelazo póki gorące – gdy zagrożone jest bezpieczeństwo Europy musimy myśleć pragmatycznie, porozumieć się ze wszystkimi stronami i rozpocząć ćwiczenia w ramach LITPOLUKRBRIG. Od tego, czy będziemy w stanie współpracować w przypadku zagrożenia, może zależeć przyszłość naszego kontynentu.

Dzisiaj na Krymie odbywa się referendum, którego spodziewany wynik będzie oznaczał przejęcie fragmentu Ukrainy przez Rosję. Na półwyspie jest już według niektórych źródeł ponad 20 tys. rosyjskich żołnierzy, co stanowi oczywiste złamanie wszystkich dotychczasowych ustaleń międzynarodowych. Nie wiemy czy Rosja zatrzyma się na Krymie. Zawsze postulowałem zwiększenie nakładów na armię. Teraz szybkie zbrojenia nie przyniosą efektu – to wymaga czasu. Ale możemy zacząć wreszcie poważną współpracę wojskową z sąsiadami.

Paweł Kowal

Autor:
Kategorie: Aktualności, Polska, Ukraina
Tags: , , , , ,

Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!
Odpowiedz