‚Widzimy w Ukraińcach Europejczyków’ – konferencja prasowa w PE

środa, 12 Marzec, 2014 @ 19:56

Dzisiejsza konferencja zorganizowana przez europosła Pawła Kowala z udziałem Petro Poroszenki i Elmara Broka poświęcona była tematowi bieżącej sytuacji na Ukrainie.

Wjazd wojsk rosyjskich na teren Krymu został jednoznacznie potępiony przez uczestników konferencji, a organizacja referendum niedzielnego uznana za czyn nielegalny. Poroszenko określił ostatnie wydarzenia na Ukrainie jako ”najprawdopodobniej jedne z najtrudniejszych w historii kraju i jako prawdziwe niebezpieczeństwo dla terytorialnej integralności i suwerenności kraju.”  W obliczu tych wydarzeń, Poroszenko podkreślił, że ”Krym jest ukraiński”, dlatego domagał się ”deeskalacji napięć i wycofania wojsk rosyjskich z Krymu. Ukraina jest gotowa na każdy kompromis, który nie zaburzy suwerenności i integralności mojego kraju.”

Wszyscy uczestnicy wypowiedzieli się za szybkim zniesieniem wiz, podpisaniem umowy stowarzyszeniowej, a także za pomocą finansową. Europoseł Kowal, przewodniczący delegacji PE do Komisji Współpracy UE-Ukraina, domagał się od Unii Europejskiej jasnej deklaracji w sprawie Ukrainy: Politycy UE mają dziś mocne argumenty: znieść wizy, ubezpieczyć się energetycznie od Rosji. Żadnych wyjątków dla Gazpromu. Równe reguły dla wszystkich na Europejskim rynku.” A także zaapelował do instytucji europejskich o podjęcie szybkiego działania: ”Nie dajmy Rosji ani chwili przestrzeni do działania. Dlatego dziś trzeba szybko podpisywać, szybko udzielić pomocy, szybko zorganizować konferencję donorów, tak aby rząd reformatorski na Ukrainie miał szanse działać. (…) Nie traktujemy Ukrainy tylko jako rynku zbytu naszych towarów. Widzimy w Ukraińcach takich samych Europejczyków, jakimi my jesteśmy” – stwierdził Kowal. Wyraził też zadowolenie z faktu, że w sprawozdaniu przegłosowanym dziś przez Parlament Europejski znalazła się zapowiedź stworzenia Uniwersytetu Partnerstwa Wschodniego.

Europoseł zwrócił również uwagę na potrzebę koordynacji współpracy pomiędzy UE i USA: ”Staram się we wszystkich możliwych miejscach zadbać o to, żeby była koordynacja: oświadczeń politycznych, jak i planów wsparcia między UE a USA. To będzie jasna gwarancja, że Putin nie doprowadzi do sytuacji takiej jak na Krymie w innych częściach Ukrainy.”

Poroszenko podkreślił, że jeśli dojdzie do podpisania umowy stowarzyszeniowej 21 marca: ”będzie to szansa na prawdziwą modernizację Ukrainy, wprowadzenie nowych standardów: demokracyjnych, wolnościowych, modernizacyjnych Ukrainy.”

Dziś Parlament Europejski przyjął rezolucję, którym wezwał Komisję Europejską do opracowania strategii rozwoju Partnerstwa Wschodniego. Unia powinna jak najszybciej podpisać umowy stowarzyszeniowe z państwami należącymi do tego programu – takie jest główne przesłanie rezolucji. Raport o priorytetach Partnerstwa przygotowany został przez Pawła Kowala.

Autor:
Kategorie: Aktualności, Parlament Europejski, Ukraina
Tags: ,

4 Comments to "'Widzimy w Ukraińcach Europejczyków' - konferencja prasowa w PE" dodaj komentarz
Ryder
3 listopada 2016 at 12:39

Please let me know if you’re looking for a article author for your site.
You have some really great posts and I think I would be a good asset.

If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some
articles for your blog in exchange for a link back to mine.
Please blast me an e-mail if interested. Cheers!

Marco
14 listopada 2016 at 19:27

Great post. I used to be checking constantly this weblog and I am inspired!
Very helpful info particularly the final phase
:) I maintain such info a lot. I was looking for this
certain information for a very long time. Thanks and best of
luck.

Hallie
29 listopada 2016 at 16:25

Great site you have here.. It’s difficult to find good quality writing like
yours nowadays. I truly appreciate people like you! Take care!!

Odpowiedz