Sprawozdanie o przyszłości Partnerstwa Wschodniego

wtorek, 11 Marzec, 2014 @ 11:18

”Nasza zdolność do podpisania umowy stowarzyszeniowej nie tylko z Ukrainą, ale i z Gruzją i Mołdawią zadecydują o tym, czy Partnerstwo Wschodnie zapisze się w historii jako dobra polityka” – powiedział wczoraj  w Parlamencie Europejskim poseł Paweł Kowal w czasie sprawozdania w sprawie oceny i wyznaczenia priorytetów w stosunkach UE z państwami Partnerstwa Wschodniego.

Kowal podkreślił, że sprawozdanie dotyczące Partnerstwa Wschodniego pierwotnie miało być podsumowaniem kadencji PE w latach 2009-2014 i przesłaniem, jaki PE miał pozostawić przyszłym pokoleniem Europejczyków. Poseł zaznaczył, że historia wybrała inny scenariusz: ”Po wydarzeniach na Ukrainie tematy, które podejmujemy nie są abstrakcją na przyszłość ani życzeniem polityków, nie są naszym marzeniem, ale koniecznością działania. I to powoduje, że ten raport, który miał pokazywać tylko ogólnie kierunki, jest bardzo konkretną odpowiedzią na to, co się dzieje dzisiaj” – mówił.

Według posła pole działania UE w ramach Partnerstwa Wschodniego powinno skupić się na trzech elementach, a pierwszym z nich ma być podpisanie umowy stowarzyszeniowej: „Nasze działanie w sferze prawnej wobec naszych partnerów na wschodzie zadecyduje o tym czy im się uda. Nie mamy już dużo czasu, widzimy, co się dzieje na Krymie, wiemy, że podobne działania od dłuższego czasu podejmowane były przez naszego wielkiego sąsiada także w Mołdawii i Gruzji. Wiemy, jak duża może być cena zaniechania” – zaapelował Kowal.  Europoseł podkreślił, że sprawozdanie „nawołuje do natychmiastowego podpisania umowy stowarzyszeniowej, dlatego że nasi partnerzy na Wschodzie muszą dostać bazę prawną do rozwijania współpracy z nami, do przyjmowania pomocy finansowej, do walki z korupcją”.

Za drugi fundamentalny element współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego wskazał Kowal budowanie elity na przyszłość, wymienił m.in. pomysł stworzenia: „uniwersytetu Partnerstwa Wschodniego; kolegium, które kształciłoby we wspólnym oddziaływaniu profesorów i studentów z krajów dzisiejszej UE, jak i z Gruzji, Armenii, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii, ludzi którzy byliby przyszłością wtedy, kiedy UE będzie obejmowała już nie pól kontynentu, ale jego całość. Bo nasza perspektywa polityczna jest taka, aby mówić ludziom na wschodzie, że ich miejsce jako obywateli jest tam gdzie my dzisiaj jesteśmy. Nie możemy tego zrobić dzisiaj, ale możemy się do tego dobrze przygotować”.

Trzecią strategią omawianą przez sprawozdawcę Kowala było działanie na rzecz bezpieczeństwa energetycznego. „Dzisiaj nasi partnerzy na wschodzie są w kleszczach zobowiązań, porozumień sprzed lat. My, oddziałując na dywersyfikację źródeł dostarczania energii, możemy dać im wolność do działania”, podsumował Kowal.

Ostateczne głosowanie nad projektem odbędzie się w środę, 12 marca o godzinie 12.00 podczas sesji plenarnej w Strasburgu.

Autor:
Kategorie: Aktualności, Parlament Europejski
Tags: , , , , , ,

Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!
Odpowiedz