Spotkanie polskich wędliniarzy z komisarzem Borgiem

czwartek, 27 Luty, 2014 @ 12:09

Wczoraj na zaproszenie europosła Pawła Kowala Parlament Europejski w Strasburgu odwiedzili członkowie Komitetu Obrony Wędlin Wędzonych Tradycyjnie: Waldemar Kluska, Fryderyk Kapinos oraz Jacek Noworolnik. Powodem ich przyjazdu jest sprzeciw wobec restrykcyjnych regulacji unijnych, jakie mają niebawem wejść w życie, a co w konsekwencji może oznaczać, że na samym Podkarpaciu upadnie zdecydowana większość małych i średnich zakładów mięsnych (około 400 przedsiębiorstw). O godz. 9.30 odbyło się spotkanie z unijnym komisarzem ds. zdrowia Tonio Borgiem, podczas którego polscy przedsiębiorcy przedstawili wyniki badań i ekspertyzy dot. polskich produktów wędliniarskich; omówiony został również wątek zakazu wywozu polskiej wieprzowiny do Rosji.

Poseł Kowal jest zdania, że polskim wędliniarzom można jeszcze pomóc: ”Polskie wędzonki mają szansę, jeśli pomoże im rząd. Jest dla mnie oczywiste, że polski rząd zwleka ze zwróceniem się do Komisji Europejskiej z prośbą o przysłanie komisji technicznej, która określi, w jakim stopniu można zmienić treść regulacji. Polski rząd musi stanąć w obronie małych i średnich przedsiębiorców. Dziwię się, że rząd dotąd nie zmobilizował państw, które znalazły się w podobnej sytuacji, co Polska. To poważny grzech zaniechania,” dodał po spotkaniu europoseł.

W związku z niedawnym wykryciem wirusa afrykańskiego pomoru świń (AFS) na Litwie i w konsekwencji z propozycjami ogłoszenia terenu całej Polski strefą buforową, na prośbę europosła Kowala, komisarz szczegółowo przedstawił swoje działania w tej sprawie. Kowal wyraził swoją obawę, że dochodzi do nienadzorowanych przez Unię dwustronnych rozmów pomiędzy niektórymi krajami członkowskimi a Rosją: „T. Borg w końcu tygodnia jedzie do Moskwy na rozmowy z ministrami rolnictwa Federacji Rosyjskiej. Sądzę, że jest dla niego jasne, że sprawa zakazu dla importu wieprzowiny z Unii ma charakter polityczny i musi się skończyć arbitrażem w ramach WTO. Unia nie może dopuścić, by poszczególne państwa Unii ustalały zasady handlu z Rosją poza strukturami unijnymi. To sprawdzian dla siły UE i zasad wspólnego rynku i wspólnych reguł gry.

Komisarz Borg zapewnił, że nie zgadza się na propozycję, aby cała Polska była strefą buforową oraz poinformował, iż wystosował pismo do wszystkich ministrów zdrowia w UE z informacją, że ta sprawa jest wspólnotowa i Unia będzie prezentować jednolite stanowisko. Na początku stycznia europoseł Kowal skierował do Komisji Europejskiej interpelację oraz wystosował list do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisława Kalemby w sprawie problemu ograniczenia dopuszczalnego poziomu substancji smolistych w produkcji wędlin.

Autor:
Kategorie: Aktualności, Parlament Europejski

Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!
Odpowiedz