Powiedzmy Ukraińcom, że drzwi dla nich są otwarte

wtorek, 10 Grudzień, 2013 @ 16:21

Podczas dzisiejszego posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego w Strasburgu Paweł Kowal zabrał głos w debacie podsumowującej szczyt Parnerstwa Wschodniego w Wilnie, ze szczególnym uwzględnieniem decyzji władz Ukrainy. Eurodeputowany podkreślił, że obecnie istnieje jeszcze możliwość działania, a wizyta Catherine Ashton, debata w PE oraz sygnały, jakie będą wysłane Ukrainie, mogą przynieść konkretne skutki.

„Martwię się, że dyskutujemy tu o różnych sprawach, a ten centralny problem, problem wiz, nawet w naszej rezolucji jest ukryty gdzieś między zdaniami” – stwierdził Kowal, dodając że właśnie wrócił z Majdanu w Kijowie, gdzie spotkał się z ukraińskimi studentami. „To jest pierwsza rzecz, którą możemy zrobić: zwrócić się do studentów, do tej młodej Ukrainy i powiedzieć im, że drzwi dla nich są już otwarte” – podkreslił.

Eurodeputowany zwrócił też uwagę na to, że potrzeba jedynie kilku zmian w ustawodawstwie aby znieść obowiązek wizowy dla Ukraińców i zmiany te mogłyby być przeprowadzone nawet w przeciągu roku. ”Dlaczego nie jesteśmy w stanie wydusić z siebie kilku prostych słów? To jest nasza rola!” - grzmiał Kowal, apelując o wysłanie przez unijnych polityków jasnego sygnału do społeczeństwa ukraińskiego, że „drzwi dla nich są otwarte”.

Autor:
Kategorie: Aktualności, Parlament Europejski, Ukraina
Tags: , ,

Nie ma jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!
Odpowiedz