Kolacja za bilion euro

piątek, 8 Luty, 2013 @ 12:30

Szczyty Rady Europejskiej dzielą się na takie, podczas których wszystko wiadomo przed kolacją w czwartek i te, na których różne rzeczy mogą się zdarzyć po deserze. Do pierwszych należał ten, kiedy wybrano Catherine Ashton. Premier Tusk nie był wówczas wtajemniczony w ustalenia i zrozumiał co się dzieje dopiero przy przystawce. Ostatni szczyt w grudniu należał do drugiej kategorii – tylko cud mógł doprowadzić do porozumienia.

Tym razem znowu wszystko wiadomo i Donald Tusk, na co wskazują radosne wpisy Kancelarii na Twitterze, mniej więcej zdaje sobie sprawę, co się stanie w czwartkowy wieczór w Brukseli. Na szczycie będzie spokojnie jak na rybach. Jeśli nic nowego się nie zdarzy lub jeden z mniejszych krajów czegoś niespodziewanie nie zażąda, to zostanie zawarty kompromis, o którym Donald Tusk już od wczoraj wie od premiera Luksemburga Jean-Clauda Junckera. Do niecałego biliona wirtualnych euro coś zostanie dosypane przy głównym daniu lub najpóźniej nad ranem przy espresso. To stara europejska metoda, żeby na koniec każdy przywódca mógł przywieźć parę dodatkowych euro do swojej stolicy.

Z polskiego punktu widzenia, najtrudniej będzie z pieniędzmi na dopłaty rolne – nie  uda się zapewne, by dorównały chociażby unijnej średniej. Sprawa faktycznie dotyczy tego, czy polska gospodarka będzie konkurencyjna wobec francuskiej i niemieckiej, gdzie dopłaty odgrywają istotną rolę. Rzecz zatem nie tyle w samych dopłatach, co w dążeniu do równych reguł gry. Jeśli dopłaty nie będą bliskie średniej europejskiej PiS rzuci się na PSL. Jak zachowa się premier? Czy w ostatniej chwili na szczycie zawalczy o zgodę na dofinansowywanie dopłat z budżetu? Jeśli ktoś chce poznać plany polityczne Tuska i Kaczyńskiego na wewnętrznej scenie, powinien dobrze obserwować co się stanie wokół ustaleń finansowych dla polskich rolników.

Natomiast gra w Europie będzie trwała, tylko już o nową stawkę – polityczną przyszłość Unii. Po Cameronie i Hollandzie do gry włączył się Martin Schulz, ambitny przewodniczący Parlamentu Europejskiego, który chce wytargować dla swojej instytucji faktyczne prawo współdecydowania. To wcale nie opozycja z Polski, ale socjalista Schulz straszy wetem Parlamentu wobec budżetu, bo ma swój polityczny plan. Chce pokazać, że Parlament jest podmiotem wobec szefów rządów i ma coraz więcej do powiedzenia. Wykorzysta zapisy z Lizbony, bo przeczuwa, że kwestia nowego traktatu europejskiego wisi na włosku, a wtedy trzeba mieć dobrą pozycję negocjacyjną. Taki Schulz – zwycięzca z Brukseli – mógłby potem stanąć na czele Niemiec.

Jeśli ktoś chce zrozumieć stanowisko Berlina w sprawie przyszłości Unii, poznać odpowiedź na pytanie, na jakie zmiany instytucjonalne gotowi są przywódcy europejscy, bądź pisze książkę science-fiction pt. „Europa za poł wieku” i zastanawia się jak szybko lewica europejska chciałaby pozbawić rządy narodowe władzy na rzecz unijnych instytucji i tworzyć wspólną Europę w nowym kształcie, to powinien obserwować, ile przestrzeni wyrąbie dla siebie na szczycie Schulz i jak na to zareagują główni gracze: Hollande, Merkel, Cameron.

A co na to wszystko Donald Tusk?

Autor:
Kategorie: Blog na Salon24.pl, Moje teksty
Tags: , , ,

13 Comments to "Kolacja za bilion euro" dodaj komentarz
comment creer un blog
19 sierpnia 2014 at 16:38

Hey are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own.
Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help
would be greatly appreciated!

discours de mariage
26 sierpnia 2014 at 12:45

Un discours de mariage rédigé en bon français, foncez!

Jual grosir sprei murah
10 listopada 2014 at 01:21

I’m happy being the following since this can be
a very good internet site that provides plenty of information regarding the actual
subjects protected in depth. I am delighted to see that
people have been writing about this issue ordinary sensible way, showing us all distinct factors for it.
You need to keep writing. My partner and i find it difficult to hold out to learn to read whats up
coming.

Jessica
29 kwietnia 2015 at 21:36

Pamiętajcie, ze nie idąc na wybory głosujecie na PO.
Młodzi (i starzy też) zbierzmy siły i głosujmy, pamiętajcie hasło tych
wyborów to:
Pokaż d–pę PO-PiS-owi oddaj głos swój Kukizowi – nie wybierajcie mniejszego zła, bo
nic sie nie zmieni w kraju, wybierzcie człowieka
z poza układu, ideowca. Kopiujcie to i wklejajcie gdzie się da, pomóżmy KUKIZOWI wygrac!

Sallie
5 grudnia 2015 at 14:30

If the vendor was RJ Wellbeing Savannah you have been scammed!

plumbers near me
5 grudnia 2015 at 22:53

To examine the standing of a professional’s certificate
or find a licensed specialist, get in touch with the Minnesota Division of Labor and also
Market at -LRB-651-RRB- 284-5034 or at the Minnesota Department Of
Labor and Market internet site.

Sidney
18 stycznia 2016 at 11:07

Hence, go forward and sign up any of the $1 hosting companies which might be out there out there for your business website and make large revenue out of
it. Your complete enterprise world is thriving and
incomes earnings as a result of such provisions.

businesslistingplus.com
19 stycznia 2016 at 00:36

The capacity to do sophisticated searchees of campaigns by advertising and marketing tools, nation, and also deeal kind makes
locating the right offers really simple.

Terraria Crack
21 stycznia 2016 at 09:20

I really don’t know what it was, but every time I caught someone
looking the other way or I’d come up behind them, they’d
spin and it’d be a head shot. Knowing this, it would
be a disservice for you to dismiss Continent of the Ninth as just another
one of those games catering to the sex-starved. Star Wars brought something
new in already established space opera, making great impact and setting cornerstone
for old franchise, reviving it with different interpretation of old postulates.

Therefore once I bought that it i thought that it had been going to be a nice but inexpensively has made bracelet ideal of stocking stuffers. However it is manufactured wonderfully and/or is actually hefty quite it really is not really plastic material or even conveniently chipped metal. My personal mom adored that. It is a little regarding the mini part so if you has a bigger wrist i wouldnt suggest this however it is and so well worth their discount amount!!

http://www.bisek.se/main_cartier.asp
9 lutego 2017 at 13:41

This particular headset ended up being since spectacular as within the visualize. They arrived immediately. I’d advise utilizing a towel above each and every level while you click it off w / the best steam iron. It does not vapor outside and merely a steamer. That the iron ended up being important. It is very fine, when you don’t trust yourself aided by the towel then vapor iron, therefore accept information technology up to a expert. Pretty audio.

http://www.paradis-haver.dk/laboutin.asp
29 czerwca 2018 at 09:40

Yet not while fancy when real world provided mothers wrist was not really 2small don’t purchase that cause this try to be tight .. their pretty however some thing yur 5year existing make . No all much less it is one okay gift to offer but not per wow gifts…cant go wrong should do not get far to blow on a gift well take they

http://www.hexpilot.com/help_hermes.aspx
29 czerwca 2018 at 09:41

Purchased the being a gift towards the mama plus she enjoyed this. amazing top quality amazing expense as well as my personal mother liked that it. Also delivered very accelerated. So if you need a present quick while such as this than this is the one you will need to choose!

Odpowiedz